Fiskenet fra Thyborøn redder liv i Ukraine

28. februar 2025

Fiskeri Tidende skriver, at der på slagmarken i Ukraine bruges danske fiskenet til at indfange russiske droner.

Siden december sidste år er hele 450 ton fiskenet blevet sendt fra Thyborøn til Ukraine. Det fortæller Carl Futtrup til Fiskeri Tidende. – Det er noget af en dynge, det er blevet til. Jeg synes sådan set, det er godt gået. Det har fyldt 24 store lastbiler. Vi har et fantastisk samarbejde med Thyborøn Havn og med trawlbinderen. Det er en fantastisk service, de har ydet, og det er vi meget taknemmelige for. Der er slet ingen tvivl om, at de her fiskenet redder mange liv i Ukraine.

De store mængder fiskenet fra Thyborøn stammer blandt andet fra fartøjer, der blev hugget op i kølvandet på Brexit. Carl Futtrup håber, at kunne sende endnu mere fiskenet fra Danmark til Ukraine, men det afhænger af, om man kan skaffe penge til transporten. Han fortæller, at han har forsøgt at kontakte forskellige folketingsmedlemmer og ministre, men uden at få svar tilbage.

– Beredskabsministeriet i Sverige har betalt for to af de lastbiler, vi har sendt afsted, men jeg får ikke svar, når jeg skriver til de danske politikere om det. Jeg ved ikke hvorfor, men jeg synes da, de skal tage ved lære af svenskerne og begynde at bidrage til det, siger han.

Foruden den svenske stat er det de to NGO´er Operation Change og Brave Ukraine, der har finansieret transporten af de mange fiskenet til Ukraine.
(Kilde. Fiskeri Tidende. Foto: Thyborøn Havn/Arkiv Marineforeningen Tidsskriftet ”Under Dannebrog”.)